Region Denpasar – region na południu Bali, z największym miastem a zarazem stolicą wyspy.
Region Ubud – kraina cechuje się wspaniałymi terasami na których uprawia się ryż oraz stromymi wąwozami utytułowanymi w centralnej części wyspy.
Archipelag Penida – archipelag położony na południowy wschód od Bali z pięknymi rafami koralowymi oraz z dużymi ośrodkami nurkowymi.
Region Karangasem – przepiękne plaże, wspaniałe zabytki oraz luksusowe hotele są wizytówką tego regionu. Dla miłośników nurkowania atrakcją mogą być dwa wraki statków z okresu II wojny światowej.
Region Bangli – cechą charakterystyczną tego regionu jest świątynia Pura Kehen położona na wzgórzu, datowana na XI wiek.
Ośrodki i atrakcje
Najważniejsze miasta: Kuta, Denpasar, Nusa Dua, Klungkung, Ubud, Batur
Najciekawsze atrakcję turystyczne: Money Forest, Świątynia Pura Taman Ayun, Plaża Jimbaran Beach, Pływający Pałac, Krater Mount Batur, Świątynia Pura Tegen Koripan
Geografia i przyroda
Wschodnie Bali to z jednej strony wysokie gór i wspaniałe klify oraz surowe widoki na ocean z drugiej. Region ten charakteryzuje się naturalnym środowiskiem z gęstymi lasami, czarnymi piaszczystymi plażami na północy i białymi na południu a także jałowymi, żwirowymi równinami. Klimat jest znacznie bardziej suchy w niżej położonych obszarach regionu niż w pozostałej części wyspy. Jest to związane z położeniem po zawietrznej stronie Mount Agung. Na zboczach gór jest o wiele zimniej niż w pozostałej części regionu.
Historia
W tej części Bali dynastia Majapahti założyła swoje królestwo. Pomiędzy XIV a XIX wiekiem Samprangan & Klungkung były stolicą Klungkung. Królestwo to było uważane przez inne balijskie królestwo za najpotężniejsze. Była to ostatnia największa warowani podczas inwazji Holendrów w 1900 roku. Dynastia Gelgel panowała na Bali od ponad 600 lat i podczas ich panowania nastąpił rozwój sztuki na wyspie.
Jezioro Batur, które było głównym źródłem wody do nawadniania pól na południu i na wschodzie Bali, stało się przedmiotem walk między sąsiadującymi królestwami. Bangli stało się stolicą balijskiego królestwa w roku Balinese Icaka (1204 rok).
W regionie Karangasem, królestwo założone w 1700 roku, trwało nawet po Holenderskim podboju w 1900 roku. Obecnie podtrzymywane tradycje pochodzą z XIV weku.
Sport i rekreacja
Praktycznie całe wschodnie wybrzeże sprzyja pływakom, ciepłe i urzekające morze może jednak być niespokojne, zatem zawsze należy śledzić komunikaty straży przybrzeżnej. Największym centrum surfing na wyspie jest Kuta, można tu wypożyczyć deski na godziny lub na cały dzień.
W tym regionie znajdują się dwa pola golfowe – w Sanur, a także w Nusa Dua, gdzie można wypożyczyć kije golfowe oraz inny sprzęt.
Większość hoteli posiada własne korty tenisowe.
Wycieczki piesze są niezwykłe przyjemne, mieszkańcy są serdeczni i przyjaźnie nastawieni do turystów, dobrze jest aby turyści znali kilka podstawowych zdań w miejscowym języku – Bahasa.
Z miejscowości Sanur, Kuta, Padangbai oraz z innych nadmorskich wiosek wypływają tradycyjne balijskie łodzie żaglowe wraz z dwuosobową załogą, którymi można się wybrać na dłuższą lub krótką wyprawę.
Informacje praktyczne
Waluta - 1 rupia indonezyjska (RP) = 100 sen (10 000 IDR = 1,08 USD - maj 2008).
Wizy – niezbędna jest wiza turystyczna, służbowa, pobytowa lub tranzytowa, wizę turystyczną obywatele Polski mogą kupić przy wjeździe w ściśle ustalonych punktach, opłata za wydanie wizy krótkoterminowej wynosi minimum 10 USD.
Ubiór - niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu, do meczetów, należy wejść bez butów, kobiety powinny okryć głowy chustą, zwiedzając świątynie buddyjskie i hinduistyczne należy nałożyć sarong.
Czas - czas polski plus 8 godzin, nie ma podziału na czas letni i zimowy.